гривні грн

Онлайн замовлення - цілодоб.
Дзвінки - 9.00 : 18.00 пон-пятн.

Монети США

Спірні землі

Територія на північний захід від досліджених Колумбом островів була настільки величезною, що тут спочатку вистачало місця і для французьких, і для іспанських, і для англійських колоністів. Зрештою, у них був загальний супротивник. господарі цих земель, індіанці.

Роз'єднаність індіанських племен, низький рівень громадської організації та повальні хвороби, занесені (іноді спеціально) прибульцями, не дозволили індіанцям чинити серйозний опір європейцям. Їхні землі були захоплені.

Карта СШАКарта США

До середини XVIII століття найбільш багатолюдними та розвиненими виявилися 13 британських колоній, що знаходилися вздовж атлантичного узбережжя. Тим часом, за два століття освоєння Америки, зв'язок між колоністами та метрополією став природно слабшати.

Це виражалося й у грошовому обігу. Монет з метрополії хронічно не вистачало, торгівля з сусідами призводила до більшої популярності іспанського реала (у просторіччі долара), ніж британського фунта.

На шляху до незалежності

Коли колоністи все міцніше вставали на ноги, англійці починали дивуватися, чому колонії не повертають вкладені інвестиції і не дають того доходу, на який тут розраховували. І ось, у 1764 році були заборонені колоніальні сертифікати (місцеві гроші у вигляді зобов'язань колоній), а в 1765 англійський уряд вирішив видоїти з колоній трохи додаткових коштів у вигляді гербових зборів.

Монета колонії Массачусетс &frac12 ; цента 1787 р.Монета колонії Массачусетс ½ цента 1787 р.

Заборона та нові податки торкнулися всіх американців і викликали активне неприйняття. З часом конфлікт переріс у Війну за незалежність 1775-1783 років. Вже 1776 року колонії почали випускати власні гроші, а 1785 року Континентальний Конгрес Сполучених Штатів прийняв рішення про те, що грошовою одиницею країни є долар.

Першою одноцентовою монетою, офіційно викарбуваною владою США після проголошення незалежності, став так званий фугіо-цент із міді. На монеті зображено сонце, що освітлює сонячний годинник з підписом «Fugio» (від латинського «я біжу/втікаю»).

Фугіо-цент 1787 р .Фугіо-цент 1787 р.

Дизайн монети розробив Бенджамін Франклін. Цей дизайн був використаний на «континентальному доларі», який випускався у вигляді монет без позначення номіналу. На його зворотному боці був поміщений девіз «Ми єдині» в оточенні ланцюга з тринадцяти ланок.

Але незалежний долар швидко знецінився. Крах континентальної валюти призвів до Монетного акту 1792 р., за яким карбування монет перейшло у запровадження федерального уряду.

Пригоди Свободи

За актом 1792 року 1 долар США дорівнював 100 центів. Отримали ходіння такі монети, які за наступні десятиліття набули народних прізвиськ: пенні (1 цент), нікель (5 центів), дайм (10 центів), квотер (25 центів) та бак (1 долар).

Полдайма 1792 р.</span >Полдайма 1792 р.

Крім цих ходових і популярних монет у різний час випускалися півцентові монети, 2 і 3 центи, півдолара (50 центів), чверть орла (2,5 долара), половина орла (5 доларів), орел (10 доларів) та подвійний орел (20 доларів).

Перша монета, викарбувана відповідно до закону, і, отже, перша офіційна монета Сполучених Штатів, була півдайма (тоді ще зі срібла). У 1792 році викарбували 1500 подарункових екземплярів. До нашого часу з них збереглося близько 250. Але у високій якості їх мало, і такі монети цінуються високо.

Півцента і цент були зроблені з чистої міді, полтинник, дайм, квотер, півдолара і долар з 90% срібла, а чверть, половина і повний орел із золота 0,9167 (пізніше змінений на 0,8992 в 1834 році, і потім на 90% золота 1837 р.). На лицьовій стороні всіх монет зображено свободу, а на звороті - білоголовий орлан.

1 долар 1794 р.1 долар 1794 р.

Перший срібний долар, випущений у США, також розглядався як «сувенірний». Монету прикрашав жіночий профіль Свободи з розпущеним волоссям, стилізований під грецьких богинь. До наших днів дійшло близько 130 з 1758 року. Зараз ці монети б'ють світові рекорди за вартістю. Найкраща з них за рівнем безпеки коштує понад 10 млн. доларів.

Якщо півдайма та долар призначалися для презентацій та подарунків, то першою монетою, справді викарбуваною для обороту, став 1 цент 1793 року. На ньому була зображена голова жінки свободи з розпущеним волоссям і ланцюг на реверсі, як у фугіо-цента.

Однак монета не сподобалася. Злі язики стверджували, що ланцюг символізує не єдність, а рабство, а свобода надто фривольна за зачіскою і перелякана за виразом обличчя. У тому ж році ланцюг замінили на вінок, а невдовзі і свободу поміняли на більш пристойну, з бантом.

1 цент 1793 р.1 цент 1793 р.

Дуже рідкісною і дорогою монетою став долар 1804 року. Справа в тому, що з 1804 року було на 30 з лишком років призупинено карбування срібних доларів. Однак долари, випущені в 1804 р., карбувалися штемпелями з датою «1803», отже, доларів з датою «1804» спочатку не існувало.

У 1834 році було ухвалено рішення випустити кілька подарункових наборів монет для правителів азіатських держав. До нього повинен був увійти і останній долар. 1804 р. У результаті було створено штемпелі для долара, датованого 1804 роком.

Було випущено 8 доларів 1804 року якості «Proof». Ще партія таких монет була нелегально викарбувана в період із 1858 по 1860 роки. Нелегальні монети підлягали знищенню, проте сім монет збереглися досі. Вартість кожної із цих 15 монет може досягати 4 млн. доларів.

Долар 1804 р.Долар 1804 р.

Період карбування до 1837 був нестабільним і включав кілька дизайнів монет, варіацій з жінкою Свободою. Більшість цих ранніх монет виробляли штемпелі для монет, які виготовлялися вручну. Ці штемпелі використовувалися доти, доки ламалися чи зношувалися. Таким чином, можна знайти безліч різних типів, різновидів та помилок, яких немає в інших серіях монет США.

Як приклад можна навести півцентову монету. Найчастіше Свобода зображалася з розпущеним волоссям та фригійським ковпаком на палиці позаду неї. Але були й монети з драпірованим бюстом, а з 1840 року волосся Свободи почало заплітати.

Час експериментів

У 1851 році монетний двір США випустив найменшу монету у натуральному вигляді. Три центи зі срібла, також відомі як "риб'я луска", були всього 14 мм в діаметрі. Перші випуски було зроблено з 75% срібла. У 1865 році ввели інший дизайн та склад, монети стали робити з 75% міді та 25% нікелю. Вони мали діаметр 17,9 мм.

Три центи «Риб'я луска»Три центи «риб'я луска»

Каліфорнійська золота лихоманка в середині 1800-х виробила достатньо золота, щоб нарешті наситити ринок власними золотими монетами та покласти край використанню іспанських грошей. У той же час зросла ціна міді, яка стала перевищувати номінальну вартість монет, що випускаються з неї.

Новий закон про карбування, прийнятий у 1857 році, заборонив іноземні монети як законний платіжний засіб і припинив карбування напівцентових монет. Одноцентові монети зменшилися в діаметрі і вазі, і стали випускатися в сплаві з нікелем.

Один цент «голова індіанця» 1869 р.Один цент «голова індіанця» 1869 р.

Перші маленькі центи карбувалися з орлом, що летить, але з 1859 року на них з'явилася голова індіанця з вінками різного виду. Експериментували і складом сплаву. Приблизно така ситуація склалася і з 5 центами. Здорожчання срібла змусило з 1866 року карбувати цю монету зі сплаву міді з нікелем, після чого вона і отримала прізвисько «нікель» за незвичайний блиск.

Дуже недовговічною виявилася мідна монета в 2 центи. Вона чеканилася з 1864 по 1872 рр. Ще коротше життя виявилося у монети 20 центів, яка карбувалися з 1875 по 1878 рр. Монета була узаконена Конгресом під тиском виробників срібла, але її часто плутали з квотером (25 центів), тому карбування довелося зупинити.

2 цента 1866 р.2 цента 1866 р.

Коливання цін на срібло призвели до «монетного злочину», як називали громадяни США законодавчий акт 1873 року, який скасував біметалізм і встановив золотомонетний стандарт.

Ера прогресивізму

До початку XX століття, держава, яка тривалий час дотримується політики невтручання в економіку, під тиском середнього класу змушена була зайнятися регулюванням та обмеженням монополій. Масштабні соціальні та політичні реформи «ери прогресивізму», яку переживали США, вимагали й оновлення республіканської символіки.

У 1907 році було випущено золоту монету 20 доларів Сент-Годенса (на ім'я її дизайнера, американського скульптора), яка вважається найкрасивішою монетою США, а деякі її різновиди стали ще й одними з найдорожчих монет світу.

20 доларів Сент -Годенса 1933 р.20 доларів Сент-Годенса 1933 р.

На монеті Свобода у правій руці тримає смолоскип, що символізує просвітництво, а в лівій символ світу — оливкова гілка. Вона у променях сонця спускається зі скелі. На дальньому фоні розташована будівля Капітолію. На реверсі зображений орел, що летить на тлі сонця, що сходить.

У 1909 році на монетах в 1 цент з'явився бюст президента Лінкольна, як одного з найближчих прогресистів за духом президента. Монета була така популярна, що стала предметом спекуляцій. Одноцентовик також став першою американською монетою, на якій зображено реальну людину.

1 цент 1909 г .1 цент 1909 р.

Банківська система США в цей час була децентралізована та трималася на системі національних банків. Але серія банківських панік створила серйозний попит створення централізованої банківської системи. У 1913 року було створено Федеральна резервна система США, виконує функції центробанку. В результаті грошова система США стала більш передбачуваною та стабільною.

1-а Світова війна та монетна система

Перша світова війна додала монети патріотичної символіки. На багатьох монетах Свобода піднялася на повне зростання, тримаючи в руках щит або дубові/оливкові гілки, на 50 центах вона навіть загорнулася в національний прапор.

50 центів 1916 р.50 центів 1916 р.
Поки немає відгуків
Написати коментар
Ім'я*
Email
Введіть коментар*