гривні грн

Онлайн замовлення - цілодоб.
Дзвінки - 9.00 : 18.00 пон-пятн.

Талер та його історія

У братів Грімм є казка – «Зоряні талери». Історія про те, як бідна дівчинка-сирота, роздала нужденним все своє майно, залишившись сама в темному лісі. «І ось стоїть вона, і немає в неї нічого більше, і раптом стали падати зірки з неба, а були то не зірки, а новенькі блискучі талери; і хоч вона віддала свою останню сорочку, але з'явилася на ній нова, та до того ж із найтоншого льону. І підібрала вона в поділ талери, і вистачило їх їй на все життя..

Поштова марка за мотивами казки «Зоряні талери». ФРН. 1959 рікПоштова марка за мотивами казки «Зоряні талери». ФРН. 1959 рік

За мотивами цієї казки у ФРН у 1959 році була випущена серія поштових марок, а у 2011 році – знято фільм.

Так що ж таке – талер?

Історія цієї чудової монети починається у середньовічній Німеччині XVI століття. У той самий час, коли несамовитий Мартін Лютер обрушив справедливий гнів на католицьку церкву, що погрузла в гріхах. У той час, коли не менш шалений Коперник публічно наважився висловити «єретичну ідею» про обертання Землі навколо Сонця. У той час, коли Центральну Європу вразила грандіозна селянська війна.

Робота рудокопів у Рудних горах. Сцена на вівтарі церкви. 1522 рікРобота рудокопів у Рудних горах. Сцена на вівтарі церкви. 1522 рік

Почалося все у Рудних горах на кордоні Чехії та Німеччини між історичними областями Богемія та Саксонія. У Середні віки в цих невисоких горах, а скоріше навіть пагорбах (найвища точка – 1244 м) відкрили багаті родовища олова, міді. Але знаменитими ці гори стали завдяки покладам срібла. У 1516 році місцевий феодал, імперський барон і граф Бассано і Вайскірхен Стефан Шлік заснував в одній з гірських долин маленьке селище під назвою Таль (Tal), що з німецької так і перекладається. долина.

Стефан Шлик. 1526 рікСтефан Шлик. 1526

Таль став стрімко зростати і вже наступного року збільшився до масштабів міста, що отримало нове ім'я на честь покровителя рудокопів. святого Йоахіма – Йоахімсталь (нині м. Яхімов, Чехія). Король Богемії та Угорщини Людовік II, розуміючи всі вигоди від задуманого бароном Шликом підприємства, дарував йому право монетного карбування зі здобутого на його землях срібла. Так у Європі з'явилася велика срібна монета, що отримала назву на ім'я міста – ndash; іоахімсталер, потім просто талер.

Іоахімсталер барона Шліка. 1519 рік Йоахімсталер барона Шліка. 1519

Срібла в рудниках Шліка виявилося так багато, що за 10 років карбування випустили понад 2,2 млн. монет вагою 29,5 г (при утриманні чистого металу - 27,2 г). Вага монети відповідала ваговій нормі унції – 27 г і дорівнював одному рейнському гольдгульден (2,54 г золота). На аверсі перших шліковських талерів зображався богемський лев у круговій легенді, що містить титул короля Людовіка, на реверсі – ndash; святий Йоахім в оточенні латинської написи, що означала - «Срібло з володінь Стефана Шліка та семи братів графів Бассано».

Клапанка талерів. Фрагмент вівтаря церкви. 1522 рікЧеканка талерів. Фрагмент церкви церкви вівтаря. 1522 рік

Заради справедливості, слід зазначити, що велику срібну монету близьку за вагою до вагової норми унції вперше почав карбувати в 1486 Тірольський ерцгерцог Сигізмунд. Вона називалася гульденгрош або гульдинер, тому що прирівнювалася до одного золотого рейнського гульдену і важила 31,7 г срібла 935 проби. Але після мільйонних тиражів іоахімсталера Шліка навіть гульдинери стали називати талерами.

Гульдинер ерцгерцога Сигізмунда. Тіроль. 1486 рік Гульдинер ерцгерцога Сигізмунда. Тіроль. 1486

Поява талера була викликана зростаючими потребами європейської економіки, яка потребувала великої кількості готівки з дорогоцінних металів для проведення великих торгових та банківських угод. Золота для насичення європейського ринку монетою не вистачало, а от срібла було надміру. Великі обсяги срібла видобувались у шахтах Центральної Європи, а також ввозилися на континент іспанцями та португальцями з нещодавно відкритої Америки.

Талер. Ерцгерцог Передньої Австрії та Тіроля Фердинанд II (1564- 1595 рр.). Срібло. 28,5 г

Таким чином, талер став найпоширенішою великою срібною монетою в історії монетного карбування. З 1556 року, рішенням рейхстагу Священної Римської імперії, іоахімсталеру присвоєно назву «рейхсталер». Вже в XVI талер став набирати популярності у різних країнах Європи. Його карбування почали великі феодали різних держав.

Дальдер (ріксдальдер). Нідерланди. Провінція Західна Фризія. 1599 рік. Срібло. 28,7 г

Талери та монети талерного типу, що карбувалися численними європейськими феодалами XVI-XVII століть, випускалися за однією ваговою нормою, але при цьому відрізнялися різноманітністю зображень. Срібні гуртки великого розміру дозволяли досхочу розгулятися бурхливій фантазії монетних справ майстрів.

"Дикун,

"Пелікан,

Венерин талер. Вільне місто Магдебург. 1622 рік. Напис на реверсі: «Венера, ніжна язичницька богиня, тут шанована була у своїй наготі. Нині, хвала Господу, тут посіяно слово боже»Венерін талер. Вільне місто Магдебург. 1622 рік. Напис на реверсі: Венера, ніжна язичницька богиня, тут шанована була у своїй наготі. Нині, хвала Господу, тут посіяно слово боже.

Поширення талера призвело до того, що у XVI-XVIII ст. почали з'являтися численні різновиди цієї популярної монети: риксдалер у державах Скандинавії, дальдер у Нідерландських провінціях, талеро в Італії, талар у Речі Посполитій.

Таллеро. Тоскана. Герцог Фернандо Медічі. 1601 рік. Срібло. 28 ,3 г Талеро. Тоскана. Герцог Фернандо Медічі. 1601 рік. Срібло. 28,3 г

Талар. Річ Посполита. Сигізмунд III. 1628 рік. Срібло . 28 гТалар. Річ Посполита. Сигізмунд ІІІ. 1628 рік. Срібло. 28 г

У Росії талери були відомі під назвою «єфимок», тобто для російської назви використана перша частина слова «іоахімсталер» - Ім'я святого Йоахіма, російським еквівалентом якого було ім'я Юхим. У роки проведення невдалої грошової реформи царя Олексія Михайловича (1653-1655 рр.) європейські талери намагалися перекарбувати в рублеві монети, а також випускали їх у поводження з російським надчеканом (копійчаний штемпель + штемпель з датою «1655» Талери з надчеканом російськими штемпелями 1655 отримали назву «єфимок з ознакою».

«Яфимок з ознакою». Надчекан на талері (патагоні) Нідерландів 1623. 1655 «Єфимок з ознакою». Надчекан на талері (патагоні) Нідерландів 1623 року. 1655 рік

У деяких країнах під впливом талера з'явилися власні великі срібні монети талерного типу – рубль у Росії, крона в Англії, французький екю, італійський скудо, нідерландський патагон, іспанський піастр, таларі Ефіопії.

Екю. Франція. Людовік XIV. 1653 рік. Срібло. 27, 2 гЕкю. Франція. Людовік XIV. 1653 рік. Срібло. 27,2 г

Рубль. Росія. Петро I. 1710 рік. Срібло. 27,5 гРубль. Росія. Петро I. 1710 рік. Срібло. 27,5 г

<В>Весова норма срібного талеру, встановлена ​​в XVI столітті, була змінена в середині XVIII століття. У 1753 році, після прийняття нової монетної конвенції, при імператриці Марії Терезії (1740-1780 рр.) в обіг був випущений талер вагою 28 г (вага чистого срібла в монеті – 23,389 г). Завдяки стабільності курсу та високій якості металу талер Марії Терезії швидко завоював популярність не тільки в Європі, а й в Африці, Азії, на Близькому Сході. Після смерті австрійської імператриці 1780 року талери Марії Терезії продовжували карбувати аж до початку ХХ століття на багатьох монетних дворах Австро-Угорщини.

Талер Марії Терезії. 1780 рік Талер Марії Терезії. 1780

За два століття рестрайків (новоділів) талера Марії Терезії випущено величезну кількість. До 1897 року у світі було викарбувано 200 мільйонів подібних монет. Цей дивовижний талер по праву можна вважати найпопулярнішою та розтиражованою срібною монетою за всю історію монетного карбування.

У численних німецьких державах та Австро-Угорщині талер випускатиметься протягом XVIII-XIX ст. у різних вагових нормах та з різних монетних стоп. Це серйозно ускладнювало товарно-грошові відносини, ускладнювало міжнародну торгівлю. У зв'язку з цим регулярно підписувалися міждержавні монетні конвенції, покликані впорядкувати фінансові відносини країн Центральної Європи. Однією з останніх стала Віденська конвенція, укладена 1857 року. Талер, що випускається в німецьких державах відповідно до цієї конвенції, отримав назву "союзного". Він проіснував до утворення Німецької імперії у 1871 році.

"Союзний

Офіційне карбування талерів у Європі було припинено. Однак талер Марії Терезії продовжувався карбуватися для забезпечення ринків Близького Сходу та Північної Африки. У деяких арабських державах ця срібна монета залишалася в обігу до 1960-х років.

В даний час на політичній карті світу немає держав грошова одиниця яких називалася б «талер».

Поки немає відгуків
Написати коментар
Ім'я*
Email
Введіть коментар*